Konya Tavrı Nedir ve Nasıl Çalınır | Bağlama Notaları
Ev / Ana Sayfa / Konya Tavrı (Konya Tezenesi) Nedir ve Nasıl Çalınır?

Konya Tavrı (Konya Tezenesi) Nedir ve Nasıl Çalınır?

Konya’nın tezenesi kulağımızda en güzel ses tınısı bırakan tavırlardan sayılır. Biraz karışık olsa bile bazı nota kalıplarının birleşmesiyle kolayca çıkarabiliriz bu tezene şeklini. Tabi bu tavırda da sol elimize biraz iş düşüyor, daha doğrusu 5. parmağımıza. 

Gelelim bu tavırın nasıl çalınacağına. İlk olarak kullanacağımız en önemli kalıp zeybek kalıbıdır. Bir önce ki konumuzdan Zeybek Tavrı‘nın tezene kalıplarına bakabilirsiniz. Konya tavrında ise uygulayacağımız teknik zeybek tavrının nota kalıplarının son notasını üst tele takarak değişik bir ses elde etmektir. Bunu yapmak biraz zahmet ister. Daha doğrusu yapmak kolaydır fakat güzel bir tını çıkartmak zordur.

Konya tavrının nota kalıbına gelecek olursak oda şöyledir :

konya

 

 

Tabiki bu üst tele çarpımlarda bazı armoni karışıklığı sebebiyle tam ses elde edemeyebiliriz. Bunuda ileri ki dönemde çözülebilecek bir sorundur. Sorunu çözme yöntemi ise şöyledir. Tavırlı bir türkü çalarken nota uyumsuzluğunu anladığımız sürede o notanın bir üst veya bir alt notasına üst telden 5. parmak yardımı ile basarak taktırma yöntemini kullanabiliriz.

Tavrımız bu kadardır arkadaşlar. Bir sorunuz olursa bize ulaşabilirsiniz bir video çekmeye çalışırız.

Hakkında Atahan UZUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir