TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI | Bağlama Notaları
Ev / Ana Sayfa / TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI

TEZENE VE MIZRAP ÖRNEKLERI

  • Aşağı Yönde Taktırma
Aşağı yönde vurulan mızrap, tek hareket ile ve tek nota ile çalınır.
Aşağı yönde taktırma tezenesinde ise, elimizin aşağı iniş hareketini, iki parçaya böleceğiz. Bir örnek ile açıklamak istersek; Elimizin, yerden 100 cm. yüksekte olduğunu düşünelim. Elimiz aşağı inerken, ilk harekette 50 cm. insin. Şimdi elimiz sabit durumda; İkinci harekette ise, kalan diğer 50 cm. inecek. Saç taramaya da benzetebiliriz. Saçımızın her teli için ayrı tarak hareketi yapmayız. Tek tarak hareketinde, bir çok şaç telini tarayabiliriz. Bu tezene hareketinde de, tek hareketiyle, 2 nota duyuracağız. Bu iki nota aynı anda değil, birbiri ardı sıra duyurulacak.
Yukarıdaki resmi incelediğimizde;
– 1. parmağımız, ikinci boğumdan bükülerek hem la, hem de mi notasına basıyor. Bu durumda mızrabın ilk hareketinde la, mızrabın ikinci hareketinde ise mi notası duyurulur. Görülen aşağı yöndeki ok işareti, sonraki notayı da kapsar. Mi notası için, aşağı yöndeki ok işareti tekrar yazılmaz.
– 1. parmağımız orta teldeki la notasında basılı durumda. İlk tezene hareketinde, 3. telde bulunan, sıfır parmak numaralı (basılmadan) la notası tınlatılır. İkinci mızrap hareketinde ise 2. telde basılı durumda olan la notası tınlatılır.
– Yine, 1. parmağımız, ikinci boğumdan bükülerek hem la, hem de mi notasına basıyor. İlk mi notası yukarı yönde, standart bağlama mızrabı ile  tınlatılır. Sonra, la ve mi notaları, aşağı yönde taktırma hareketi ile tınlatılır.
  • Yukarı Yönde Taktırma
Aşağı yönde olan taktırma mızrabının, tam tersi olarak tarif edilebilir. Yukarı yönde vurulan mızrap, tek hareket ile ve tek nota ile çalınır. Yukarı yönde taktırma tezenesinde ise, elimizin yukarı çıkış hareketini, iki parçaya böleceğiz. Aynı örnek ile açıklamak istersek; Elimizin, yerden 100 cm. aşağıda olduğunu düşünelim. Elimiz yukarı çıkarken, ilk harekette 50 cm. çıksın. Şimdi elimiz sabit durumda; İkinci harekette ise, kalan diğer 50 cm. çıkacak. Bu tezene hareketinde de, tek hareket ile, 2 nota duyuracağız. Bu iki nota aynı anda değil, birbiri ardı sıra duyurulacak.

Yukarıdaki resmi incelediğimizde;
– 1. parmağımız, ikinci boğumdan bükülerek hem la, hem de mi notasına basıyor. Bu durumda mızrabın ilk hareketinde mi, mızrabın ikinci hareketinde ise la notası duyurulur. Görülen yukarı yöndeki ok işareti, sonraki notayı da kapsar. la notası için, yukarı yöndeki ok işareti tekrar yazılmaz.
– 1. parmağımız orta teldeki la notasında basılı durumda. İlk tezene hareketinde, 2. telde bulunan, 1 parmak numaralı la notası tınlatılır. İkinci mızrap hareketinde ise 3. telde bulunan, sıfır parmak numaralı (basılmadan) la notası tınlatılır.
–  İlk la notası aşağı yönde, standart bağlama mızrabı ile tınlatılır. Sonra, mi ve la notaları, yukarı yönde taktırma hareketi ile tınlatılır.
  • Karma Örnekler:
Bu üç örnekten sadece son örnek için açıklamada bulunacağız. 2. parmağımız, ikinci boğumdan bükülü ve fa#2 ve sib2 notalarına basıyor. İki numaralı parmak numarası, hem fa#2 hem de sib2 notaları için geçerlidir. Yukarı yönde taktırma ile bu iki nota tınlatılır.
1. parmağımız, ikinci boğumdan bükülü ve hem mi hem de la notasına basıyor. Aşağı yönde taktırma hareketi ile bu iki nota tınlatılır.

Hakkında Atahan UZUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir